10 eelist, mis teevad hoiustamisest ühe maailma parima investeerimise viisi
Tänapäeval on oma tulevikku kindlustada soovivatel inimestel säästude investeerimiseks rohkem võimalusi kui kunagi varem. Eestihoiuse juhatuse liige Jekaterina Semjonova toob välja mitu head põhjust, miks just tähtajaline hoiustamine teiste seast positiivselt esile tõuseb.
Investeerimisega tegelemiseks on palju erinevaid viise. Mõni teeb sellest endale täiskohaga töö, teine soovib tulu teenida pigem passiivselt. Õnneks leidub sobiv lahendus kõigile. Siiski tuleb valiku tegemisel olla ettevaatlik, nutikas ja hästi informeeritud. Järgnev nimekiri annab ülevaate tähtajalise hoiustamise suurimatest eelistest.
- Ei nõu eriteadmisi ega igapäevast tegelemist.
Võrreldes mitme tulusa investeerimisviisiga nõuab tähtajaline hoiustamine investeerijalt palju väiksemat pingutust. Näiteks börsil tegutsemiseks tuleb alustada algteadmiste omandamisest. Need olemas, on vaja end turul toimuvaga kursis hoida ka edaspidi. Lisaks eeldab ka aktsiatega kauplemine igapäevast aktiivset tegutsemist. Et panna kinnisvara raha teenima, tuleb pind soetada ja see siis välja üürida. Ent ka üürileandja roll ei ole lihtsamate killast. Üürnike vahetumise ja vara hooldamisega kaasnevad omad väljakutsed.
Tähtajaline hoiustamine on seevastu ülilihtne. Taustateadmiste omandamine käib kiirelt ning kui hoius ükskord avatud, ei ole vaja sellega rohkem vaeva näha.
- Kindel tootlus, mis ei sõltu vedamisest.
Tähtajalist hoiust avades tead täpselt, kui suur sinu tulu olema saab. Sa ei pea kartma, et finantsturu olukord, ebaõnn või muud mõjurid seda ootamatult vähendavad. Aktsiatesse investeerides tuleb nimetatud faktoritega igal juhul arvestada. Finantsturu trende võib suures piiris küll ette ennustada, aga täpsemalt ei tea kunagi, millise ettevõtte aktsiad kasvatavad väärtust ja millise ettevõtte omad põruvad.
- Üsna suur tootlus, kui eelistad HLÜ-d.
Vahepeal suurendasid pangad oma tähtajaliste hoiuste intresse märkimisväärselt. Nüüd on need aegamööda jälle vähenema hakanud. Arvestades seda, kui vähe peab tähtajalise hoiuse puhul ise vaeva ja aega panustama, oli hoiuse avamine pangas isegi üsna tulus. Aga kui eelistada panga asemel edukat hoiu-laenuühistut, võib tulu võrreldes pangaga olla lausa kahekordne.
Eestihoiuse 2024. aasta Maksihoiuse kampaania võimaldab tähtajalise hoiustamisega teenida kuni 9% intresse. See on väga korralik tootlus. Näiteks kinnisvaraga on sellise tootluse saavutamine tänases turuolukorras praktiliselt välistatud.
Maksihoiusega tutvu lähemalt siin >>
- Pole kurnavaid teenustasusid.
Ükskõik, kas paigutada raha aktsiatesse, pensionifondi või soetada näiteks virtuaalset investeerimiskulda, tuleb alati arvestada teenustasudega. Need võivad rakenduda nii konto avamisel, kuu hooldustasuna või vara müügi korral. Mõnikord on teenustasud nii suured, et hammustavad teenitud tulust olulise tüki.
Tähtajalise hoiuse puhul teenustasud puuduvad. Hoiustatud rahaga teenib hoiuse pakkuja tulu ka endale, mistõttu puudub vajadus hoiustajalt lisaraha kasseerida.
- Turvaline, sest tingimused on fikseeritud.
Kindlasti oled kuulnud hoiatavat lauset, mille kohaselt soovitatakse investeerimist alustada vaid sellise summaga, millest oled valmis kõige halvema stsenaariumi realiseerumisel ilma jääma. Tähtajalise hoiustamisega seda ohtu pole. Sa tead ette, kui suurt tulu hoius sulle teenib ja saad kindel olla ka selles, et algselt investeeritud rahasumma jõuab sinu kontole täies mahus tagasi. Aktsiatesse investeerides sellist kindlustunnet ei ole. Isegi kinnisvara võib ajas väärtust kaotada.
- Puudub võimalus petturite lõksu langeda.
See punkt kehtib vaid juhul, kui veendud hoiuse pakkuja usaldusväärsuses. Eestis on pankade ja ka hoiu-laenuühistute tausta uurimine lihtne. Kuidas seda täpsemalt teha, kirjutasime selles artiklis.
Eelistades kodumaist teenusepakkujat võid olla kindel, et selle tegevus allub Eestis kehtivatele seadustele. Kohalike seadustega on sul lihtsam tutvuda kui mõne välisriigi omadega. Ka Eestihoius on oma 10-aastase tegevusaja jooksul tegutsenud just Eesti turul, alludes Eesti seadusandlusele.
Praegusel ajal on tarvis end petturite vastu eriti hoolsalt kaitsta, sest üha rohkem satuvad rünnakute alla inimesed, kes otsivad häid investeerimise viise. Ülitulusat investeerimisvõimalust võidakse reklaamida sotsiaalmeedias ja pakkumisi võidakse teha täiesti tundmatute isikute poolt ka otse. Selliste juhtumite korral ei tohi valvsust kaotada ja kindlam on mõne teadjama inimesega nõu pidada. Aitab muidugi ka talupoja mõistus – kui pakkumine kõlab liiga hästi, et olla tõsi, siis üldjuhul see polegi õige asi.
- Ei vaja alustamiseks ülisuuri summasid.
Näiteks kinnisvara soetamiseks peab olema üpris varakas, sest korraga tuleb teha väga suur väljaminek. Tähtajalise hoiustamise puhul piisab vaid mõnest tuhandest eurost. Kas avada korraga suuremale summale üks hoius või pikema perioodi vältel mitu väiksemat hoiust, on puhtalt eelistuse küsimus.
- Lihtne ja arusaadav maksustamine.
Kui teenid tulu tähtajalise hoiustamisega, maksustatakse see tulumaksuga, mis 2024. aastal on 20%. Kusjuures tulumaksu peab hoiuselt kinni pank või hoiu-laenuühistu ja saadab vastavad andmed Maksu- ja Tolliametisse automaatselt. Hoiustajal puudub vajadus palgata raamatupidaja, kes tegeleks maksude arvestamise ja muu aruandlusega. Näiteks väärtpaberitega kaubeldes on tulu arvestamine tükk maad keerulisem.
- Stabiilne sissetulek.
Tähtajalise hoiustamise puhul on kuupäevad, mil intressitulu laekub, väga täpselt sätestatud. See teeb tähtajalise hoiustamisega tulu teenimise stabiilseks sissetulekuallikaks. Nii on ka väljaminekute planeerimine palju lihtsam.
- Riskide eest kaitstud.
Tähtajalise hoiustamise puhul on riskid hästi maandatud. Pangas hoiust avades kaitseb hoiustajaid Tagatisfond. Hoiu-laenuühistutelt garantiifondi seadusega ei nõuta, kuid usaldusväärsetel ühistutel on see loodud vabatahtlikult. Näiteks Eestihoiuse vabatahtlik garantiifondi suurus oli 2023. aastal 1,5 miljonit eurot. Tänu sellele ei ole me ühelegi hoiustajale intresside maksmise ega alginvesteeringu tagastamisega hilinenud.
Kui otsid võimalusi, kuidas teenida oma säästudega tulu stabiilses ja kõrge kasumlikkusega ühistus, on Eestihoius kindel valik. Kõigi Eestihoiuse tähtajaliste hoiustega saad tutvuda siin.
LOE LISAKS: STATISTIKATEADE. Eesti majapidamiste hoiused kasvasid viiendat kuud järjest