Mis vahe on investeerimisel ja hoiustamisel?

Investeerimine ja hoiustamine on mõisted, mis kerkivad seoses säästude paigutamisega alatasa esile. Kõik teavad, et raha niisama seisma jätta ei ole mõistlik, kuid kas oma säästud peaks investeerima või tuleks need hoiustada, selle osas sageli selgus puudub.

Investeerimine on tegevus, mille eesmärk on rahasumma kasvatamine. Investeerida võib pika või lühikese perspektiiviga, kuid üldjuhul on investori ootus see, et rahasumma kasvab märgatavalt. Kõige kiiremat ja suuremat tulu ootavad tavaliselt aktsiate ja krüptorahaga kauplejad. Just neile antud artiklis ka keskendume, jättes seekord näiteks kinnisvarasse investeerimise kõrvale.

Investeerimise kitsaskohad

Aktsiatesse ja krüptosse investeerimisega võib teenida suuri summasid. Mingeid ülemisi piire pole ja õigesti talitades võib suisa rikkakski saada. Aga investeerimisega kaasnevad mõned kitsaskohad.

Investeerimine nõuab vaeva. Investeerida ei saa isik, kes on teemast väheteadlik ega pole valmis sellele aega pühendama. Nii krüptoraha kui ka aktsiatega kauplemine nõuab suurt eeltööd ja turul aset leidvate arengute pidevat jälgimist. Lisaks põhitõdedega tutvumisele tuleb end kogu aeg toimuvaga kursis hoida, lugedes erinevaid foorumeid ja üritades tulevasi trende ette ennustada. Kuid isegi siis on oht valesid otsuseid teha. Seega peab tulevane investor olema valmis tõsiseks tööks.

Investeerimine võib olla riskantne. Mida suurem võimalik tootlus, seda suurem on ka risk rahast sootuks ilma jääda, sest sama kiiresti nagu aktsiate hinnad võivad taevasse söösta, võivad need ka sealt alla kukkuda. Ega nalja pärast öelda, et investeerima peaks ainult sellist raha, millest ollakse halva õnne korral nõus ilma jääma. Mingeid garantiisid lihtsalt pole.

Hoiustamine on lihtsam

Hoiustamise eesmärk ei ole kiire tulu teenimine, vaid raha turvaline ära paigutamine nii, et see oma väärtust ei kaotaks. See sobib kõige paremini inimestele, kellel on tekkinud säästud, mida pole parasjagu plaanis kulutada, aga mida ei tahaks ka niisama seisma jätta. Samuti neile, kes koguvad mingi suurema tulevikueesmärgi nimel – oleks ju kurb, kui juba kogutud summa ostujõud kogumisperioodi vältel kokku kuivab.

Hoiustamine ei nõua vaeva. Hoiuse avamiseks on sageli vaja teha lihtsalt mõni hiireklikk, sest tähtajalist hoiust saab avada isegi kodust lahkumata. Kui hoius on juba avatud, ei pea hoiustaja sellega enam edasi tegelema. Kokkulepitud ajal tasub pank või muu finantsasutus hoiustajale intressid ja kui leping lõpeb, makstakse tagasi ka hoiustatav raha. Saadav intress ei ole väga suur (pangas hoiustades u 3%), kuid võrreldes näiteks aktsiatesse investeerimisega on ka vaev palju väiksem. Mõne hiirekliki eest on ju igasugune tulu teretulnud?

Hoiustamine on turvaline. Hoiustades ei tule riskantseid tehinguid teha. Hoiustamise üks plussidest ongi see, et teenitav tulu on ette teada ja selle osas üllatusi ei ilmne. Sa ei saa teenida rohkem, aga kohe kindlasti ei saa sa teenida ka vähem kui sulle pakutud hoiuseintress ette näeb. Taoline kindlus on väärtus omaette ja konservatiivsem inimene oskab seda hinnata.

HLÜ-d pakuvad kuldset keskteed

Neile, kes eelistavad investeerimise asemel hoiustada, kuid tahaks teenida veidi rohkem kui pankade pakutav 3%, on sobiv alternatiiv avada tähtajaline hoius mõnes hoiu-laenuühistus (HLÜ). HLÜ-d pakuvad reeglina suuremaid intresse, kuid hoiustamine on ühistu liikme jaoks täpselt sama lihtne nagu hoiuse avamine pangas. Intresside suurus jääb laias laastus 6-7% kanti, aga kampaania korras võivad mõned ühistud pakkuda veelgi suuremat tulu. Näiteks Eestihoiuse Maksihoius võimaldab teenida 8% intressitulu.

HLÜ-s hoiustamise puhul tuleb säilitada ettevaatlikkus. Ühistu, mille kasuks otsustad, peab olema usaldusväärne ja toimiv. Värskelt alustanud või ebatavaliselt kõrget tulu lubavad ühistud on kindlasti riskantsemad valikud – seda on näidanud ka ajalugu. Kahjuks pole kõik HLÜ-d ühtviisi elujõulised. Kui viid end ühistu taustaga kurssi ja oled selle usaldusväärsuses veendunud, on hoiuse avamine juba minutite küsimus. Kuidas endale sobiv hoiuse tüüp valida, sellest kirjutasime lähemalt siin >>.

Eestihoiuse liikmete lemmik on Maksihoius

Kuni 11. juunini kestab Eestihoiuses Maksihoiuse kampaania. Taas on võimalik tähtajalise hoiusega teenida keskmisest suuremat intressi. Tutvu Maksihoiuse tingimustega ja vaata kalkulaatori abil üle, kui suurt tulu sina oma säästudega teenida saad.

  • Hoiuse summa 5 000-100 000 €
  • Hoiustamisperiood 2 aastat
  • Intress kuni 8% aastas
Meie lahtiolekuaegade muudatused detsembris:
06.12 - 08.00-15.00 | 23.12 - 08.00-14.00 | 24.12, 25.12, 26.12 - suletud | 31.12 - 08.00-14.00